Člani stranke SDS so se v torek  zbrali v Medvodah na predvolilni konvenciji. Konvencija je potekala v vedrem vzdušju. Na prireditvi, ki jo je bogatil obsežen kulturni program, je nastopil vodja poslanske skupine Evropske ljudske stranke Manfred Weber, podpredsednica SDS Romana Tomc, nekdanji poslanec in državni sekretar Vinko Gorenak in minister za kulturo Vasko Simoniti. Glavni govornik dogodka je bil predsednik vlade in Slovenske demokratske stranke Janez Janša.

V športni dvorani v Medvodah, ki je gostila letošnjo volilno konvencijo, se je zbralo približno 2000 ljudi. Množico članov SDS je preveval optimizem, med udeleženci konvencije se je širila dobra volja, ki je niso skazile občasne dežne kaplje in temni oblaki. Dogodek se je pričel z Zdravljico v izvedbi Okteta žetev in ogledom videa »Za Slovenijo gre«. Nato je pred polno dvorano stopila dolgoletna primorska poslanka Eva Irgl in napovedala pozdravni nagovor župana Medvod, Nejca Smoleta. Župan je zbrane pozdravil »med vodami« in na kratko opisal zgodovinski razvoj kraja, med drugim, da so Medvode rojstni kraj Jakoba Aljaža in da skupnost ostaja živahna, kljub izzivom s katerimi se sooča. Ob zaključku uvodnega govora je povedal misel, ki jo je nekoč izrekel Jakob Aljaž, posvetil pa jo je vsem, ki so svojo voljo in znanje namenili upravljanju naše države v prihodnjih letih: »Saj ne gre zame, za vse nas, Slovence gre.«

Po govoru so si zbrani ogledali video z naslovom »Slovenija na svetovnem zemljevidu«.

Sledil je nagovor Manfreda Webra.

Manfred Weber: Slovenija potrebuje močno vlado, Slovenija potrebuje Janeza Janšo.

Sledil je govor vodje poslanske skupine Evropske ljudske stranke Manfreda Webra. Govoril je o vojni v Ukrajini, obiska treh državnikov v Kijevu, programu in vrednotah Evropske ljudske stranke ter podpori, ki jo v evropski družini uživa Janez Janša.

Najprej se je dotaknil vojne v Ukrajini: Vsak se mora odločiti, ali je na strani Ukrajincev, ali ne. Mi v Evropski ljudski stranki smo na strani Ukrajincev. Rad bi se zahvalil Janezu Janši za njegov pogumen korak, ko je bil eden izmed prvih predsednikov vlad v EU, ki je šel v Kijev, da je bil zraven predsednika Zelenskega. Drugi so sledili. On je bil prvi.”

Nato je spregovoril o vseh uspehih, ki jih je v preteklem mandatu dosegla vlada Janeza Janše. Medtem, ko se v nekaterih evropskih državah soočajo z veliki težavami, je v Sloveniji drugače. Spregovoril je o zviševanju pokojnin, višjih plačah in številnih investicijah, ki se izvajajo pri nas.

Spregovoril je še o vrednotah ELS. Ta se ne zavzema za elite, temveč za slehernega prebivalca EU. V sklepnem delu govora je podprl Janeza Janšo kot politika slovenskega in evropskega kova. Ni pozabil omeniti, da so v Sloveniji danes plače in pokojnine višje, kot so bile marca 2020 in najpomembneje, izpogajanih 1,8 milijarde nepovratnih sredstev, ki bodo v prihodnjih letih poganjale gospodarski razvoj in ustvarjanje delovnih mest.

Svoj govor je sklenil z enoznačno podporo Janezu Janši. Kot je dejal, se je Evropa znašla v težkih razmerah zaradi vojne v Ukrajini in da so v tem trenutku potrebni voditelji, ki so se že dokazali. Voditelji, ki vedo, kaj je potrebno storiti.

Nato so sledile številne posnete mednarodne podpore s strani tujih voditeljev držav. Posnete podpore so bile urejene v video kolažu.

Zbrani je sledil video nagovor poljskega predsednika vlade Mateusza Morawieckega.

Mateusz Morawiecki: Dobro je imeti prijatelje, kot je Janez, dobro je imeti prijatelje, kot so Slovenci.

Poljski predsednik vlade je Janeza Janšo opisal kot učinkovitega, socialno čutečega in pogumnega. »Janez je svojo učinkovitost izkazal v vseh letih služenja v Sloveniji. Združil je raznolike interese številih frakcij v slovenskem parlamentu in jih vedno usmerjal v eno smer, v blaginjo in varnost državljanov te ljubljene dežele. Prav on je na enem od naših srečanj predstavil idejo o obisku voditeljev EU v obleganem Kijevu. Pokazal je, kaj pomenijo značaj, pogum in evropska odgovornost.«

Govor je zaključil z mislijo, da se sodelovanja z Janezom Janšo veseli tudi v prihodnje.

Romana Tomc: Prepoznati bomo morali sile, ki nas delijo in jim odločno reči ne!

Podpredsednica SDS je v začetku nagovora povedala, da je SDS vedno bila in bo ostala največja zagovornica EU, kot edinstvene povezave, ki nam zagotavlja varnost, svobodo, človekove pravice in dostojanstvo pa tudi ugodno gospodarsko okolje. Spregovorila je tudi o preizkušnjah, s katerimi se sooča EU. »Če želimo ohraniti evropski prostor, evropsko kulturo in evropske vrednote, bo mogoče potrebno stopiti korak nazaj v naših, včasih celo nerealnih ciljih, samo zato, da bi lahko naredili dva koraka naprej. Prepoznati bomo morali sile, ki nas delijo in jim odločno reči ne. Postati bomo morali bolj samozavestni Nato je nadaljevala, da je SDS dvakrat predsedovala Svetu EU in da smo na to upravičeno ponosni.

Dotaknila se je vojne v Ukrajini. Kot je dejala, bo cena brutalne ruske agresije visoka, da pa se je SDS postavila na stran tistih, ki so to agresijo jasno obsodili. Nato je spomnila na dejstvo, da je vlada Janeza Janše Slovenijo ponovno postavila na svetovni zemljevid. »O naših idejah in rešitvah se razpravlja na sejah Sveta EU, v Evropski komisiji in Evropskem parlamentu je bila jasna evropska poslanka. Spomnila je še na eno pomembno značilnost zunanje politike SDS.  Ta je bila prej izrazito prorusko usmerjena, sedaj pa je Slovenija usmerjena v sodelovanje z demokratičnimi državami. »Slovenija, pod vodstvom Slovenske demokratske stranke, bo še naprej najtesnejša zaveznica, promotorka in borka za evropske vrednote, ki temeljijo na naši zgodovini in izkušnjah iz preteklosti. Na naši krščanski kulturi, na našem optimizmu, na sodelovanju, na povezovanju. Z vsemi močmi bomo zagovarjali demokracijo, vladavino prva, pravičnost, svobodno gospodarsko pobudo, napredek, varnost in enake možnosti za vse. Ne pristajamo na izključevanje in egoizem Govor je sklenila z zavezo, da bo SDS sooblikovala Evropsko unijo kot prostor svobode in miru, sodelovanja in spoštovanja.

Prireditev se je nadaljevala z dvema glasbenima točkama. Oktet žetev je zapel pesem »Videl sem dežele tuje«, Nuša Derenda pa je zapela himno SDS »Za Slovenijo živim«.

Za evropsko poslanko je sledil nastop državnega sekretarja in nekdanjega poslanca SDS Vinka Gorenaka.

Vinko Gorenak: V življenju je potrebno sprejemati prave odločitve

Državni sekretar je svoj govor začel z obujanjem spominov, časa, ko je vstopil v Slovensko demokratsko stranko. »To je bila sigurno dobra in prava odločitev Nato se je spomnil časa, ko je kandidiral za poslanca, kljub temu, da mu predvolilne ankete niso dobro kazale, saj je bil znan “kot tisti policaj iz Ljubljane“, nato pa je prejel 35 odstotkov glasov. V zaključku nagovora je čestital kandidatom za kandidaturo: »To je prava odločitev

Po Gorenakovem govoru sta sledili glasbeni točki v izvedbi Nuše Derende in Omarja Naberja. Prva je zapela pesem »Ne čakaj na maj«, slednji pa pesem z naslovom »Cesta in nebo«.

Simona Purkat: Merilo uspešnosti družbe je, kako ravna s šibkejšimi.

Naslednja je spregovorila podpredsednica Slovenske demokratske mladine Simona Purkat, ki je v svojem govoru spregovorila o tegobah, s katerimi se soočajo mladi in razlogih, zakaj je prav Slovenska demokratska stranka za mlade prava izbira.

V svojem govoru je izpostavila mlade, ki ne morejo priti do stanovanj ali gradbenih dovoljenje, mlade kmete, ki se ne odločajo za prevzem kmetijskih dejavnosti, pomanjkanja zanimanja mladih za deficitarne poklice, tegobe mladih staršev in težav v zdravstvu.

Svoj govor je sklenila z besedami: »Ko izbiramo stranko, ki nas bo nadaljnja 4 leta zastopala v Državnem zboru, imejmo pred seboj širšo sliko. Ne glejmo zgolj nase in na osebne potrebe, kajti egoizma je že tako preveč in egoizem nikoli ni konstruktivna sila. Glejmo tudi kaj je dobro za naše prijatelje in znance, za ljudi ki so z nami vsak dan. Merilo uspešnosti družbe je, kako ravna s šibkejšimi. Slovenska demokratska stranka je že večkrat dokazala, da gradi Slovenijo. Zato bom volila SDS. Ker dela ZATE

Predstavnico podmladka so na odru nasledili glasbeniki. Andreja Zakonjšek Krt je zapela venček slovenskih pesmi, Omar Naber pa pesem z naslovom »Moja domovina«.

Nato je sledil govor ministra za kulturo Vaska Simonitija.

Vasko Simoniti: Imamo resne probleme s protidemokratičnimi silnicami.

Minister za kulturo je uvodoma dejal, da je SDS zagotovilo za ohranjanja svobodne demokracije, kjer se srečujejo in soočajo različna mnenja in pogledi na temelju skupnih vrednot. »Virus totalitarne apokalipse še vedno nepopustljivo ždi v marsikateri glavi v naši državi in čaka na priložnost, na ugodne pogoje, da se razraste v bolezen. Bolezen, ki se je razrasla v Rusiji in se razlila v obliki najstrahotnejšega nasilja v Ukrajini.« Nadaljeval je, da imamo resne probleme z protidemokratičnimi silnicami, ki razvijajo demokratični razvoj družbe na vseh pomembnih področjih družbe.

Izpostavil je področje strategije, prave in zgodovine. Kot je dejal, Slovenija še ni dosegla osnovnega soglasja, s kom se želi povezovati, ima hude težave na celotni pravosodni vertikali in še vedno ni dosegla enotnega zgodovinskega spomina. »Pri tem je bilo, kar je veljalo predvsem za zgodovino 20. stoletja, ogromno neskladje med tistim, kar je bilo razglašeno za zgodovino in dejanskim vedenjem o nas samih.« O tem je še dodal, da se stanje sicer popravlja, a pri tem obstaja velik odpor tistih, ki so imeli monopol pred zgodovino.

Te protidemokratične silnice se po ministrovih besedah odražajo tudi v medijih in t.i. poulični demokraciji, ki jih te protidemokratične silnice dojemajo kot izraz neposredne demokracije, dejansko pa so le zanikanje formalno in dejansko urejene demokratične družbe.

V zaključku je spomnil na dosežke preteklega mandata: »V zadnjih dveh letih smo dokazali, da delamo za dobro Slovenije. Pri tem se nismo izgubljali v leporečju in nastopaštvu. Ni nam šlo za formo, za embalažo, ampak za vsebino. Pokazali smo, tako naj ostane tudi v bodoče, da smo pošteni, učinkoviti, da omogočamo vse, da od svojega dela živijo dostojno.«

Ministrovem nagovoru je sledil del prireditve, na katerem so se predstavili strankini kandidati. Napovedovalka Eva Irgl, tudi sama kandidatka, je vsakega posebej poklicala na oder, vseh 88 kandidatov, ki bodo zastopali SDS na nedeljskih parlamentarnih volitvah.

Po koncu govora je zbranim zaigral Ansambel Gašperji in sicer pesmi »Slovenija, od kod lepote tvoje« ter »Na Golici«.

Janez Janša: V tem mandatu je bilo storjeno vse, kar je mogoče!

Sledil je vrhunec prireditve, govor, ki ga je občinstvo čakalo. Na oder je stopil predsednik stranke Janez Janša, občinstvo pa je začetek govora pospremilo z gromkim aplavzom.

Predsednik vlade in stranke je uvodoma dejal, da je bilo v preteklem mandatu storjeno vse, kar je bilo mogoče in še več. »Tisti, ki ste garali med tem mandatom to veste in ko pogledam po tej dvorani, ste tukaj vsi.« Nadaljeval je z opažanjem, da se med volilno kampanjo ne govori o prvem delu trenutnega mandata, temveč le po drugem, ki ga je vodila Slovenska demokratska stranka. Kot je dejal, se opozicija in mediji osredotočajo zgolj na napade rezultatov SDS, medtem, ko o lastnih dosežkih molčijo.

Mediji se prav tako ne osredotočajo na »čudeže«, ki se ta trenutek odvijajo v Sloveniji. Hudomušno je pripomnil, da je očitno mogoče v tujini odpirati račune, na katere se čudežno steka denar, pri čemer je ciljal na nedavno razkritje bančnih računov v tujini, protikandidata Roberta Goloba. Spomnil je tudi na čudežno potrošnjo sredstev za študije dolgotrajne oskrbe, za katere je bilo potrošenih 70 milijonov evrov. To je primerjal z efektivnostjo vlade, ki je zakon končno sprejela.

Janez Janša: Pokazali smo razliko!

Po predsednikovih besedah je SDS pokazala razliko med preteklimi vladami in trenutno vlado, zaradi česar je stranka tudi pod konstantnimi napadi. »Ta razlika je tista, zaradi katere bi nam radi preprečili še en polni mandat. Če s tem tempom nadaljujemo še en polni mandat, potem bo razlika tako očitna, da lahko pripeljejo kakršenkoli nov obraz, iz kakršnegakoli golobnjaka, pa jim ne bo nič pomagalo,« je dejal Janša.

»V zadnjih dveh letih smo dokazali, da obstaja, ki ji je mar. Vlada, ki v krizi pomaga. Pomaga vsem, brez dvojnih meril. Predstavljajte si, kako bi bili uspešni, če nam ne bi nagajali.« Spomnil je na 10 protikoronskih paketov, veliko več, kot so sprejele druge države EU. Opozoril je, da danes opozicija trdi, da bodo z enim zakonom razveljavili vse zakone, za katere menijo, da so škodljivi. »Pravijo, da bodo razveljavili vse, kar je za njih škodljivo. Škodljivo je očitno vse, proti čemur so glasovali. Poglejte, pri čemur so glasovali proti in se primite za denarnice,« je opozoril Janša.

Nato je spregovoril o vojni v Ukrajini, ki poteka v naši neposredni soseščini. Spomnil je, da v Ukrajini poteka boj za naravna bogastva in da je bila prav Evropska unija tista, ki je nastala kot rešitev, ki preprečuje vojne prav za naravne resurse. Nato je usmeril pozornost v Slovenijo in se vprašal, kje bi bila Slovenija, če je od osamosvojitve ne bi definirali spori, temveč sodelovanje. Napovedal je boj za sodelovanje in spravo v Sloveniji, sodelovanje in širitev Evropske unije ter sožitje kultur.

Predsednik SDS: Slovenijo bomo popeljali med 15 gospodarsko najbolj uspešnih držav

»Slovenijo bomo popeljali med 15 najbolj gospodarsko razvitih držav. Takrat bomo lahko merili proti prvemu mestu je dejal predsednik vlade in SDS, ob tem pa spomnil, da ima Slovenija silne potenciale. »Nobenega razloga ni, da bi se počutili drugorazredne, da tega ne bi videli, da tega ne bi znali izkoristiti je dejal predsednik SDS. V medijih se po predsednikovih besedah sicer širi defitizem, katerega čas je mimo, saj je slovenski narod dozorel.

V zaključku govora je povedal, da se ne zanaša na predvolilne ankete, saj jih je bilo v preteklih letih veliko in da se zmaguje na volitvah, ne na predvolilnih anketah. Napovedal je boj za sleherni glas povsod, kjer delajo svobodni ljudje. »Tokrat ne bomo dopustili, da bogata Ljubljana premaga celotno ostalo Slovenijo. Vsi si zaslužimo enake možnost!«

Janez Janša: Slovenija potrebuje veselje do življenja

Govor je sklenil z mislijo, da je bilo poniževanja Slovenije dovolj. »Upokojenci si zaslužijo višje in stabilne pokojnine. Zaslužijo si dostojanstvo in medgeneracijsko sožitje. Gospodarstvo si zasluži manj birokracije, zasluži si pomoč pri zelenem in digitalnem prehodu ter manjše davke. Delavci si zaslužijo dobro plačana delovna mesta, tudi delavci si zaslužijo dostojanstvo in 13. plačo. Mladi si zaslužijo uspeh v življenju, ki ni odvisen od tega, kje se rodijo. Matere si zaslužijo dodatno pokojninsko dobo za vsakega otroka. Slovenija potrebuje veselje do življenja.«

Celoten govor lahko preberete tukaj.

V sklepnem delu prireditve so na oder stopili vsi nastopajoči, ki so sodelovali na prireditvi in skupaj s kandidati zapeli pesem »Ne pozabi domovine«.

 

Vir: spletna stran SDS