V soboto smo si lahko ogledali eno najstarejših oddaj Televizije Slovenija, oddajo Utrip, ki jo je tokrat pripravil dr. Jože Možina.

V oddaji se je dotaknil vsakoletne slovesnosti v Dražgošah in z pričevanji tam živečih oseb pojasnil pravo resnico Dražgoš in bitke, ki jo vsako leto slavi lepa politična opcija. Prav tako se je dotaknil tudi fašističnega izpada poslanca slovenskega parlamenta, boja z pandemijo, ki jo povzroča cov-sars-2 in seveda razgretega političnega ozračja.

Oddaja je dodobra razburkala javnost. Vsi tisti, ki se politično opredeljujejo desno, so bili nad oddajo navdušeni. Tisti, ki jim je blizu politična levica, pa so bili nad oddajo zgroženi. Med drugim se je na oddajo odzvala tudi predsednica Socialnih demokratov Tanja Fajon.

Včeraj pozno zvečer pa je Jože Možina na družbenem obrežju Twitter objavil zapis, ki nas lahko resno skrbi. Zapisal je:

Kaj se dogaja? Zaradi Utripa pravkar vabilo na nujno sejo vodstva TV – zame in odg.urednico. Posamezni novinarji RTV po pritisku SD zahtevajo suspenz proti meni in odgovorni ur. Novinarske in uredniške avtonomije ne omenjajo več. Bo vsaj nov. aktiv Tvs obsodil pritiske @tfajon?

Besedna bitka se je začela že pred tem, saj kot ste videli zgoraj, se je na oddajo odzvala Tanja Fajon. Ob tem jo je Možina spomnil na medijsko svobodo, za katero naj bi se tako zavzeto borila.

Fajonova je, kot se spomnimo, celot izvažala  na evropski parket, kako v Sloveniji ni medijske svobode, kako se grozi novinarjem in se na njih vršijo pritiski.

Danes pa vest, da je sklicana nujna seja vodstva javne televizije, kamor sta vabljena Jože Možina in odgovorna urednica Jadranka Rebernik. Razlog seveda oddaja Utrip, ker naj bi posamezni novinarji, seveda po pritisku Socialnih demokratov, za njiju zahtevali suspenz.

Je to ta novinarska svoboda in neodvisnost, za katero naj bi se domnevno borila Tanja Fajon in to celo tako zavzeto, da je slovenijo obiskala posebna skupina pod vodstvom njene kolegice Sophie in ‘t Veld?

Tudi mi upamo, da bo novinarski aktiv RTV, kot je na koncu zapisal Možina, obsodil pritiske in grožnje Tanje Fajon!