Prepoved pirotehnike? Ne, res ni kul, da fašeš petardo pod noge. Ne, ni ok, da živali doživljajo panične napade. Ne, ni fajn gledati, kaj šele na lastni koži doživeti poškodbe, ki jo povzroči eksplozija.

A prepoved nikoli ne prinese nič dobrega, sploh ne čez noč. Pred 100 leti so prepovedali alkohol – pilo se ga je še več, le da od tega država ni imela nič, zgolj preprodajalci. V mnogih državah je še vedno prepovedana prostitucija – a najstarejše obrti ni mogoče izkoreniniti, le skrije se pred javnostjo. In pred zdravstvenim nadzorom. In pred davčno blagajno. Namesto države jo vodi podzemlje. Podobnih primerov neučinkovitih prepovedi je še cela zbirka.

Naj država vzidgne davke na pirotehniko. Naj se omeji prodaja na specializirane trgovine z licenco, ne kot sedaj, ko se rakete prodajajo v vsaki drugi večji štacuni, v isti vrsti z mlekom in kruhom. Prodajalci pa večinoma nimajo ustreznega znanja kaj prodajajo, ne kako se varno uporablja. Naj se kupec legitimira, naj bo nek nadzor, kdo in koliko kupuje. Naj se vzdignejo kazni za kršitelje, za tiste, ki zlorabijo sistem.

Starši, bodimo prva in zadnja linija pameti. Znani Slovenci, ki jih imajo mladi za vzornike, bodite jim res vzor. Šole, odprite svoje avle, učilnice za resnične zgodbe, resničnih ljudi, ki imajo izkušnje s pirotehniko. Od varne pa do posledic nevarne uporabe. Zavarovalnice, državne inštitucije – ne samo v nekaj tednov v decembru izvajati preventivne akcije, ker je takrat fajn biti kul – otroci vpijajo impulze skozi celo leto.

Prepoved ni rešitev, pa če podpišete 1000 peticij. Če se prepove prodaja, se bo zgodil črni trg. Na silo se to ne bo rešilo. Samo dolgotrajno, sistematično delo na prevzgoji lahko prinese rezultate. Ne nas, starih bikov, ampak generacij, ki prihajajo.

Veselo praznovanje vam želim. S pametjo v roki in v zraku.

Matej Špehar, FB

Dodatek