V torek, 28. januarja 2020, sta župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič in predsednik uprave podjetja Hidrotehnik Vincenc Jamnik podpisala pogodbo za ureditev bajerja Zacurek in njegove okolice.

Ob podpisu pogodbe pa so se njima pridružili tudi direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar s sodelavko za javna naročila Tanjo Rauh ter predsednik Krajevne skupnosti Šmarje – Sap Janez Pintar.

Župan dr. Peter Verlič je ob podpisu pogodbe povedal, da je bajer krajanom v tem delu občine že zelo dolgo pri srcu. Včasih so tja zelo radi zahajali na oddih, na sprehode, zdaj, ko se je pokazala možnost financiranja iz evropskih sredstev preko programa LAS Sožitje med mestom in podeželjem, pa bodo to območje bajerja tudi lepo uredili.

»Se pravi, da se bo uredilo obrežje, da se bodo napravila igrala, podest za prireditve, skratka, da bo bajer Zacurek lahko zaživel še lepše,« je dejal.

Predsednik uprave Vincenc Jamnik pa je povedal, da bodo z izvedbo del predvidoma začeli že konec naslednjega tedna.

Območje bajerja Zacurek in studenca Medvedov izvir se sicer nahaja severno od naselja Šmarje – Sap, ob robu gozda. Lokacija je primerna za druženje, manjše športne aktivnosti, hkrati pa je tudi dobra izhodiščna točka za krajše pohode po gozdu in daljše ture proti Plešam in v smeri ljubljanske občine.

Na območju bodo zato uredili brežino bajerja, podest za sedenje in manjši pomol, tam bodo svoj prostor našle tudi preproste fitnes naprave in otroška igrala, uredil se bo tudi manjši prireditveni prostor. Seveda se bo na območju namestilo tudi klopi, koše za smeti in pasje iztrebke, prav tako se bo območje opremilo z informativno tablo z informacijami o naravnih vrednotah v okolici in z interaktivno tablo z vsebino iz okolice, namenjeno predvsem popestritvi za mlajše.

Pogodbena vrednost del znaša 60.771,91 evrov z DDV, dela bodo predvidoma zaključena do konca marca.

Projekt ureditve bajerja Zacurek z okolico delno financira Evropska unija, iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.

V projektu Občina Grosuplje sodeluje skupaj s partnerji Krajevno skupnostjo Šmarje – Sap, Turističnim društvom Šmarje – Sap, Vzgojno varstvenim zavodom Kekec Grosuplje in Osnovno šolo Šmarje – Sap.

J. R.