Zaradi epidemiološke slike je bila vlada RS v preteklem tednu primorana, da je zaostrila pogoje. Med njimi so tudi taki, ki se dotikajo naših otrok.

Od danes naprej so v šolah od prvega razreda dalje obvezne maske in to le kirurške ali fttp2 maske. Isto seveda velja tudi za dijake. S 15. novembrom pa velja za vse učence in dijake samotestiranje trikrat tedensko, ki se bo opravilo v šoli.

Seveda so se že pojavili taki, ki se temu upirajo, tako med starši kot med ravnatelji, a so tudi taki, ki jih je povsem razumljivo, da so vsi ukrepi sprejeti v dobrobit vseh, tudi najranljivejših, kar otroci definitivno so.

Med take sodi tudi ravnatelj ljubljanske osnovne šole, ki je staršem vseh otrok preko vikenda poslal sporočilo o novostih, ki so sprejete.

Sporočilo objavljamo v celoti (brez navedbe ravnatelja in šole):

Spoštovani starši, skrbniki,

obveščam vas, da je Vlada Republike Slovenije na seji 5. 11. 2021 sprejela Odlok o začasnih ukrepih za preprečevanje in obvladovanje okužb z nalezljivo boleznijo COVID-19.
Odločitve prinašajo nekaj pomembnih sprememb tudi za dejavnosti in  izvajanje vzgojno-izobraževalnih programov v osnovnih šolah in začnejo veljati s ponedeljkom, 8. 11. 2021.
V nadaljevanju vas seznanjam s spremembami:

1. Izpolnjevanje pogojev PCT (prebolevnost, cepljenost in testiranje)
Pogoj PCT je izpolnjen, če se osebe izkažejo z veljavnim osebnim dokumentom (osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje) in razpolagajo z enim od dokazil.
Pogoj PCT morajo izpolnjevati zaposleni in tudi vse osebe, ki so uporabniki storitev ali udeleženi pri izvajanju dejavnosti, ki jo izvaja vzgojno-izobraževalni zavod bodisi na svojem sedežu ali na drugi lokaciji, kjer se izvaja vzgojno-izobraževalni program.
Uporabnikom storitev vzgojno-izobraževalnega zavoda, ki ne izpolnjujejo pogoja PCT, se ne dovoli uporaba storitve oziroma udeležba ali prisotnost pri izvajanju dejavnosti.
Izjema so otroci, mlajši od 12 let, ter učenci in dijaki pri prevozu z javnim potniškim prometom.

2. Uporaba zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2
Uporaba zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2 je obvezna pri gibanju in zadrževanju v vseh zaprtih javnih krajih oziroma prostorih. Uporaba drugih mask (iz blaga) skladno z novim odlokom ni več dovoljena. Uporaba zaščitne maske je obvezna tudi pri gibanju in zadrževanju na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 1,5 metra.
Uporaba zaščitnih mask je torej predvidena in obvezna za vse učence osnovnih šol.
Izjema, ki jo novi odlok dopušča, je le čas pouka športa.

3. Samotestiranje učencev
Zadnji odlok jasno opredeljuje samotestiranje učencev in dijakov. O tem vas bomo podrobneje obvestili v prihajajočem tednu.
Testiranje s testi HAG za samotestiranje opravijo vsi učenci osnovne šole, razen če izpolnjujejo pogoje prebolevnosti ali cepljenja.
Samotestiranje učencev, ki so stari 12 let in več, se bi naj skladno z novim odlokom začelo izvajati v ponedeljek, 15. 11. 2021, pod nadzorom strokovnega delavca trikrat tedensko v prostorih šole. Odlok trenutno navaja, da naj bi na dan objavljenega testiranja učenci, ki so stari 12 let in več, prinesli svoj test v šolo.
Učencu pripada 15 testov HAG za samotestiranje na mesec in jih tako kot do sedaj in pod enakimi pogoji dobijo v lekarnah.

Prosim vas, da obvestilo sprejmete kot posredovanje prejete informacije in del prizadevanj k skupnemu cilju – da pouk izvajamo v prostorih šole.

Zahvaljujem se vam za sodelovanje in razumevanje.

OSTANIMO ZDRAVI!

Na družabnih omrežjih se nekateri starši že dogovarjajo, da tega ne bodo dovolili, pri tem jim pomaga celo prej gibanje, danes pa politična stranka  Zorana Stevanovića Resni.ca. Na svoji strani so celo objavili povezavo do obrazca, s katerim starši izrecno prepovedujejo vse ukrepe.

Prav tako je pisal protestno pismo ministrici za šolstvo Simoni Kustec kakor tudi predsedniku vlade Janezu Janši, kjer zahteva takojšnjo “preprečitev torture” nad otroci.

Vir Facebook

Ob tem se nam upravičeno poraja vprašanje, v čigavo dobrobit pravzaprav dela stranka Resni.ca in njen predsednik Stevanović. Ob tem celo grozi, da če ukrepi ne bodo do petka 12.novembra umaknjeni, bo vstalo več kot pol Slovenije. Glede na to, da je vsak dan več razredov, ki so v karanteni, vsak dan več okuženih in hospitaliziranih otrok in odraslih in po tedenskem prirastu na novo okuženih sodimo v sam svetovni vrh, vse kaže, da ne v dobrobit Slovenk in Slovencev.

Ob vseh dejstvih je na mestu, da se vsak vpraša, kdo dejansko dela v dobrobit ljudi? Morda tisti, ki želijo preprečiti število okužb, ali pa tisti, ki virus in ukrepe, ki bi preprečili njegovo širitev, zanikajo?