Nekateri ljudje se na školjko v svojem življenju sploh še niso usedli

Po podatkih Svetovne organizacije WC povprečna oseba uporabi stranišče 2500-krat letno ali šest- do osemkrat na dan. Nekateri se na školjko v svojem življenju sploh še niso usedli, kaj šele za seboj potegnili vodo.

892 milijonov ljudi na svetu izloča na odprtem, 4,5 milijard jih živi brez dostojnega veceja, 62,5 % svetovnega prebivalstva pa nima dostopa do varnih sanitarij. Obenem kar 1,8 milijarde ljudi pije vodo, ki je potencialno okužena s fekalijami.

Prav zaradi teh dejstev je bil leta 2001 19. november razglašen za svetovni dan stranišča. Svetovna organizacija WC zahteva večjo enakost na področju toalet (več higiene na ženskih vecejih), večjo dostopnost in posebne določbe za hendikepirane in matere z dojenčki, čiste sanitarije in več toaletnih prostorov.

Medtem ko so po celem svetu mame, ki dojijo v javnosti, deležne obsojanja in prevečkrat napotene, da podojijo v umazanih javnih toaletah, dejstvo, da mnogi nimajo dostopa do veceja, ni deležno niti približno podobnega ogorčenja.

Vir: