Milan Zver je glede RTVja pisal Svetu Evrope in mednarodnim novinarskim združenjem

Evropski poslanec dr. Milan Zver je skupaj s predsednikom Združenja novinarjev in publicistov dr. Matevžem Tomšičem in predsednikom Slovenskega združenja domoljubnih novinarjev Jožetom Biščakom naslovil pismo, v katerem opozarjajo in informirajo Svet Evrope in novinarska združenja spletne platforme Sveta Evrope za promocijo zaščite novinarstva in varnosti novinarjev o revanšizmu novega vodstva RTV Slovenija, ki s kadrovskimi čistkami in politično podreditvijo javnega medija močno krnijo medijsko svobodo ter pluralnost medijev v slovenskem prostoru.

Med drugim je spomnil, da sedanja uprava javne RTV šikaniranje, pogrom, mobing in zastrahovanje tudi s protipravnimi prijemi izvaja vse od nastopa svojega mandata dalje: “Potem ko je vodstvo zavoda, ki ga je nastavila vlada Roberta Goloba, zamenjalo vse ključne direktorje in urednike, se je nato začel tudi pogrom nad posameznimi voditelji in novinarji, predvsem v informativnem programu 1. programa TV Slovenija. Voditelji, ki jim sicer ni mogoče odrekati novinarskih kompetenc, so bili z izgovorom, da si nova v. d. odgovorne urednice Polona Fijavž ustvarja svojo ekipo, umaknjeni iz vodenj posameznih oddaj, v redakciji pa se je začelo njihovo prikrito šikaniranje in podtalno demoniziranje. Omenjeno se je dogajalo septembra 2023, ko smo bili priče pravemu kadrovskemu stampedu, ko so bili iz svojih funkcij na javni televiziji odstranjeni vsi, ki ideološko niso bili blizu ekstremni levici in aktualni oblasti in ki so premalo vztrajno protestirali v času pretekle desnosredinske vlade. V imenu depolitizacije, ki je pravzaprav popolna politizacija, so bili tako odstranjeni: generalni direktor RTV, direktor TV, odgovorna urednica informativnega programa, urednik notranje politike, urednik zunanje politike, urednik dnevno informativnega programa, urednik spletnega portala, odstranilo se je voditelje dnevnoinformativnih oddaj.”

Kot so avtorji zapisali v pismu, bi se Svet Evrope in novinarska združenja morali odzvati na dogajanje v Sloveniji in od slovenske oblasti zahtevati odgovore ter podpreti novinarje in urednike, ki so na RTV Slovenija javno šikanirani in mobingirani, nekateri celo tako, da morajo poiskati zdravniško pomoč.

Poudarili so, daa je spoštovanje medijske svobode novinarjev temeljnega pomena za delovanje moderne demokratične družbe. Ohranjanje neodvisnosti novinarjev na javni radioteleviziji je ključno za izogibanje političnemu vplivu na medijsko vsebino, kar zagotavlja, da državljani prejemajo kakovostne, uravnotežene in raznolike informacije. Zato je nujno, da se preprečuje odpuščanje novinarjev iz političnih motivov, saj le tako ohranjamo integriteto novinarskega poklica ter krepimo temelje svobodne in odprte družbe.