Nov premier Janša po ujmah: »Če se pomaga hitro, se pomaga dvojno« Očitno bo v izvedbi obljub uspešnejši kot Golob, saj so že danes sprejeli prve ukrepe za sanacijo škode

Janša, pomoč poplave - chat gpt

Po uničujočih neurjih, ki so v številnih krajih po Sloveniji povzročila veliko materialno škodo, so prizadeti prebivalci znova postavili isto vprašanje: kdaj bo prišla denarna pomoč? Predsednik vlade Janez Janša je ob obisku najbolj prizadetih območij zagotovil, da država ne bo stala križem rok. Po ogledu razmer v Komendi je napovedal, da bo vlada storila vse, kar je v njeni moči, da bodo postopki za dodelitev pomoči čim hitrejši. In prav danes je vlada RS že sprejela prve ukrepe za sanacijo škode nastale v ujmah.

Na omrežje X je zapisal: ….”Vlada in vsi pristojni ministri bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da bodo vsi prizadeti do pomoči prišli v najkrajšem možnem času. Iskrena hvala pripadnikom civilne zaščite, gasilcem, gasilskim zvezam, vsem sosedom in sorodnikom, ki so takoj priskočili na pomoč. Ne le v Komendi, tudi v vseh ostalih slovenskih krajih, kjer je narava sinoči ponovno kazala svojo premoč…” In očitno je nov predsednik vlade držal bsedo.

»Hitra pomoč pomeni dvojno pomoč«

Janša je poudaril, da so izkušnje iz preteklih naravnih nesreč pokazale, kako pomembna je hitrost odziva. “Slovenci smo se iz ujem v zadnjem času naučili, da če se pomaga hitro, se pomaga dvojno,” je dejal ob obisku prizadetih območij. Po njegovih besedah je prav hiter odziv gasilcev, civilne zaščite in prostovoljcev preprečil še večjo škodo.

Škoda v milijonih evrov

Neurje je poškodovalo številne hiše, gospodarska poslopja in kmetijske površine. Posebej hudo je bilo v Komendi in Cerkljah na Gorenjskem, kjer je veter odkrival strehe, voda pa zalivala objekte. Po prvih ocenah gre za več deset milijonov evrov škode, številni kmetje pa poročajo o skoraj popolnoma uničenih pridelkih.

Janša je držal obljubo: manj birokracije, hitrejši postopki

Premier je priznal, da imajo ljudje pogosto največ pripomb prav na dolgotrajne postopke ocenjevanja škode in pridobivanja državne pomoči. Zato je prejšnji teden napovedal, da bo vlada skušala poenostaviti in pospešiti postopke tam, kjer je to mogoče. Ob tem je poudaril, da morajo kljub hitremu ukrepanju ohraniti tudi pravično in enakopravno obravnavo vseh oškodovancev. Prav danes pa je vlada sprejela že prve ukrepe, ki so sledeči:

  • Nujna dela se lahko začnejo takoj
    Za dela, ki preprečujejo nadaljnjo škodo, prijava del ni potrebna. To pomeni, da lahko prizadeti takoj ukrepajo, denimo pri zaščiti objektov, začasnih popravilih in nujnih sanacijah.
  • Posebna svetovalna mesta na upravnih enotah
    Od 19. junija 2026 bodo na pristojnih upravnih enotah odprta posebna mesta za svetovanje in sprejem vlog za sanacijo poškodovanih objektov. Tam bodo uslužbenci pomagali pri postopkih in dokumentaciji.
  • Sanacija brez gradbenega dovoljenja
    Prizadeti, ki imajo poškodovane stanovanjske hiše, kmetijske objekte ali pomožne objekte, bodo lahko začeli sanacijo brez pridobivanja gradbenega dovoljenja. Vlada navaja, da to velja tudi za sanacijo huje poškodovanih objektov.
  • Ministri morajo pripraviti konkretne rešitve za pomoč
    Vlada se je že 11. junija seznanila s stanjem po neurju in naložila pristojnim ministrom, naj poiščejo konkretne rešitve za pospešitev postopkov od ocenjevanja škode do izplačila pomoči.

Prizadeti pa bodo uspešnost ukrepov merili predvsem po tem, kdaj bodo sredstva dejansko na njihovih računih. Po izkušnjah iz preteklih ujm velja preprosto pravilo: ljudje si najbolj zapomnijo ne besede, ampak hitrost pomoči.

P.O.