sobota, 27 aprila, 2024
Doma Veliki intervju Ljudje 14. avgust je dan slovesa graditelja slovenskih piramid

14. avgust je dan slovesa graditelja slovenskih piramid

Na današnji dan leta 1786 je umrl slovenski geodet, gradbenik in vzgojitelj številnih kartografov Jožef Mrak. Poznan tudi kot graditelj “slovenskih piramid”.

Bil je glavni predstavnik in tudi vodja idrijske kartografske šole. Po letu 1736 je kot rudniški praktikant izdelal več načrtov rudnika živega srebra in leta 1744 zemljevid Idrije. Mapiral je rudna nahajališča na Koroškem, v Karavankah, Zasavju in na Moravskem.

Projektiral naj bi celo novo rudniško žgalnico v Idriji, topilnico rude v Banski Štavnici (Slovaška) ter klavže (Brusove klavže in Putrihove klavže na Belci, Klavže na Idrijci in Smrečne klavže na Zali), po letu 1750 pa trasiral cesti Idrija-Godovič in Eisenetz-Trofaich (Avstrija).

Leta 1752 je bil predavatelj zemljemerstva na idrijski rudniški šoli, med letoma 1763 in 1769 pa na metalurško-kemijski šoli. Njegovo delo je nadaljeval sin Anton (1739-1801).

Njegovi projekti so del dediščine rudnika in rudarjenja v Idriji, ki je bila uvrščena na seznam svetovne kulturne dediščine Unesca.