“Naši otroci niti hoditi več ne znajo”

“Že naši otroci so postali gibalno omejeni. O tem govorijo podatki, s katerimi postreže fakulteta za šport in vzgojno-športni kartoni naših osnovno- in srednješolcev, kjer so zabeleženi vsakoletni rezultati teka, vese, skoka v daljino, poligona … Tudi sama opažam, da otroci niti hoditi ne znajo. Težave imajo pri prevalih, stoja je zanje resen problem. Sin mi je pripovedoval, da morajo pri športni vzgoji za petico napraviti 20 poskokov čez kolebnico. Ko sem pokazala navdušenje, me je opozoril, da to zmorejo le še redki. Problem ni le vzdržljivost, ampak tudi koordinacija.”

“Žal imamo t. i. strokovnjake, ki jim je na prvem mestu biznis. Namesto da bi bili otroci zunaj, se lovili, skakali gumitvist in metali na koš, jih lahko pelješ vsak dan na neko uro miganja, a to ni isto. Nekdo, ki ima težave pri 20 skokih čez kolebnico, se verjetno nerad giba. Se bojim, da bo tak vse življenje. Obstajajo raziskave, ki so razkrile, da povprečen Slovenec ni več sposoben delati osem ur, ampak samo še sedem. Delati v pomenu psihofizične prisotnosti.”

Alenka Košir, profesorica športne vzgoje in ustanoviteljica vadbe VIIT

Vir: SUPER 50, Priloga Dela in Slovenskih novic, št. 4, 1. april 2019, 14