“Manj kot Slovenci, spijo samo še Japonci”

“Osnovnošolci bi morali spati devet do enajst ur dnevno. Izločanje melatonina, ki uravnava zaspanost, je pri otrocih drugačna kot pri odraslih. Če se predura v šoli začne ob sedmih zjutraj, je to tako, kot da bi morali odrasli s službo začenjati ob treh ali pol štirih zjutraj. To vodi v kronično pomanjkanje spanja, neprespani otroci pa so bolj nemirni. Da so zaspani, ne zaznajo, ampak se s spancem borijo tako, da so hiperaktivni. Neprespanost pomeni tudi slabše pomnenje in koncentracijo, kar vodi v slabši učni uspeh. Podobno je med mladostniki, ki so kronično neprespani. Raziskava Nacionalnega inštituta za zdravje je lani pokazala, da skoraj 60 odstotkov Slovencev spi manj kot sedem ur na dan. Ameriška raziskava, ki je zajela 44 držav, pa je Slovence po dolžini spanja uvrstila na predzadnje mesto. Manj spijo samo še Japonci.”

Dr. Leja Dolenc Grošelj, Center za motnje spanja na Kliničnem inštitutu za klinično nevrologijo, UKC Ljubljana

Vir: Manj kot Slovenci spijo samo še Japonci ( Intervju, Dnevnikov Objektiv, 13. 10. 2018, str. 9)