Kulturno društvo Groblje je v sodelovanju z Osnovno šolo Rodica izdalo zanimivo knjigo z naslovom Operni pevec Anton Šubelj z Rodice, njegovo prvo potovanje v Ameriko (1928-1929).
Zanimivo je že dejstvo, da sta knjigo pripravili učenki Nika Grošelj in Lara Tekavc pod mentorskim vodstvom Vilme Vrtačnik Merčun, izdalo pa Kulturno društvo Groblje. »V današnjem času živimo v Šubljevem kraju, premalo pa poznamo zgodovino naših prednikov, ki so delovali na raznovrstnih področjih ter ponesli našo kulturo po matični domovini in po svetu,« pravi predsednik društva Anton Košenina.
Milena Vidovič, ravnateljica OŠ Rodica, je povedala, da učenki Nika in Lara pod mentorstvom prof. Vilme Vrtačnik Merčun v knjigi na zanimiv način odstirata zgodovino družine Šubelj in njihovega desetorojenca Antona. Šubelj je izstopal po izredni glasbeni nadarjenosti in vrhunec glasbenega ustvarjanja uresničil v deželi takratnih priložnosti – Ameriki. »Četudi daleč od doma, je ob svojem profesionalnem delu v New Yorku in Clevelandu s pesmijo spodbujal slovenstvo med tamkajšnjimi izseljenci,« pove Vidovičeva. »In prav njegovo ameriško obdobje je tisto, ki še ostaja neraziskano, in vredno bi bilo, da bi delo tako imenovanega slavčka dveh celin stroka podrobneje popisala.«
Raziskovalke Šubljevega življenja so v knjigi zapisale, da tega opernega pevca domačini na Rodici, v njegovem rojstnem kraju, malo poznajo. Nanj spominjata le spominska plošča na njegovi rojstni hiši in Šubljeva ulica v bližini Osnovne šole Rodica.

»Zanimalo nas je predvsem, zakaj je Anton Šubelj večino svojega življenja preživel v Ameriki,« pravijo. »Zato smo se pri raziskovanju osredotočile na obdobje v letih 1928 in 1929, ko je Anton Šubelj prvič odšel v Ameriko, kjer je takoj dosegel nepredstavljivo velike uspehe.«

Operni in koncertni pevec se je kot deseti otrok rodil 26. aprila 1899 na Rodici pri Domžalah. Čeprav je že v zgodnji mladosti kazal izjemen pevski talent, se je po končani osnovni šoli moral zaposliti v slamnikarski tovarni. V prostem času se je udejstvoval na dramskem in pevskem področju. S štirinajstimi leti je že vodil pevski zbor v domačem kraju. Po prvi vojni sta s prijateljem, kasneje priznanim opernim pevcem Jožetom Gostičem s Homca, prirejala dobro obiskane samostojne koncerte.
Na eni od dramskih predstav v Mengšu ga je opazil znani slovenski pesnik in dramatik Pavel Golia, takratni dramaturg in direktor ljubljanske Drame, in mu omogočil igranje v njej v letih 1919 do 1922, obenem pa je študiral na glasbenem konservatoriju v Ljubljani. V letih 1922 do 1923 se je glasbeno izpopolnjeval v Berlinu, po vrnitvi pa se je zaposlil v ljubljanski Operi, kjer je bil v letih 1923 do 1927 solist za manjše vloge, preizkušal pa se je tudi v operni režiji.
Prelomno leto v življenju opernega pevca Antona Šublja je bilo leto 1928, ko je prvič odšel v Ameriko. Med svojo prvo ameriško turnejo, ki je trajala od februarja 1928 do septembra 1929, je imel 86 koncertov v štirinajstih ameriških državah, v petintridesetih ameriških mestih od atlantske do pacifiške obale. Večina koncertov je bila namenjenih slovenskim izseljencem v Ameriki, 21 koncertov pa je izvedel samo za ameriško občinstvo. Na koncertih je pel slovenske ljudske pesmi in odlomke iz znanih opernih del. Večkrat je pel tudi za radio in posnel več gramofonskih plošč za založbo Columbia.

Po vrnitvi v domovino (okoli 12. oktobra 1929) je po kratkem počitku nadaljeval pevski študij v Milanu v Italiji. V marcu 1929 je imel zelo odmeven koncert črnskih duhovnih pesmi v Berlinu, 25. aprila 1930 pa še v Ljubljani. Potem se je vrnil v Ameriko, kjer je imel 29. novembra 1930 že prvi koncert v New Yorku, takoj naslednji dan pa še v Chicagu.

Ameriškim Slovencem je posvetil vse svoje nadaljnje življenje. V letih 1932 do 1946 je bil zborovski pevec in solist v Metropolitanski operi v New Yorku. V letih 1946 do 1949 je bil sodelavec koncertne agencije Associated Concert Bureau, leta 1949 pa je v Washingtonu ustanovil lastno šolo za solopetje in operno igro. V letih 1949 do 1951 je poučeval na glasbenem institutu (Institute of Music) v Washingtonu. Po letu 1951 se je popolnoma posvetil glasbenemu delu Slovencev v Clevelandu.
Anton Šubelj je poleti 1964 še zadnjič obiskal domovino. Leto dni kasneje, 9. junija 1965, je zaradi srčne kapi umrl v Clevelandu, kjer je tudi pokopan.
Primož Hieng